Oyun Terapisi

Trabzon Oyun Terapisi, Yenibirgün Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri. Çocuk ebeveynlerin fırçasıyla oluşmuş bir portredir. Her bir ayrı fırça darbesiyle ve her bir ayrı renk boyayla çocuğun hem iç dünyasını hem de dış dünyasını oluşturuyoruz. Yetiştirdiğimiz çocuklarla toplumu oluşturuyoruz. Çocukların sağlıklı birer birey olmaları için çocuk psikolojisini ele alıyoruz. Çocukların gelişimi ve davranışları doğumdan ergenlik sonuna kadar inceleme alanımızdadır. Çocuk psikoloji açısından çocuğunuzun davranışlarına, aile ilişkilerine, uyum sorunlarına, hastalıklarına, sakatlıklarına ve ailelere çocuklarına nasıl davranmaları gerektiği konusunda yardımcı olmak adına yola çıkmış bulunmaktayız. Çocukların iç dünyalarını keşfetmenin en önemli ve sevilen yöntemi olan oyun terapisiyle keşfimizi yapıyoruz.

Oyun terapisiyle birlikte çocuğun iç dünyasında yapmış olduğumuz yolculukla travmalarını, yaşadığı olayları algılayış tarzını, duygularını, düşüncelerini, aile durumlarını çözmeyi, çocuğu hayata hazırlamayı amaçlıyoruz. Yenibirgün ailesi olarak çocuklarınızın sağlıklı birer birey olması için onlara uygun davranabilmek ve onları hayata daha doğru hazırlamak için siz ailelerin ve çocukların yanındayız. Sizleri ve çocuklarınızı merkezimize bekliyoruz.

Çocuklar duygularını, düşüncelerini çoğu zaman sözel değil bazen resimle bazen bir oyunla anlatabilmektedirler. Ne hissettiklerini bazen anlamlandıramayabilirler ya da anlayıp ona uygun kelimeler bulamayabilirler. Oyun onlar için keşfetme, kendini ifade etme ve kendini bulma yeridir. İç dünyasında problem yaşayan çocuklara bunları anlat, diyemezsiniz. Bunu anlamanın en iyi yöntemlerinden birisi, oyun terapileridir. Çocuklarda görülen davranış bozukluklarını, ruhsal sıkıntıları oyun terapisi ve oyuncaklar vasıtasıyla öğrenebilmekteyiz.

Kurdukları oyunlarda; iç dünyasında yaşadığı korku, öfke, kıskançlık ya da hayal kırıklığı gibi duyguları dışa vurmaktadırlar. Kullanılan oyun terapisi teknikleri ile terapist, çocuğun hangi ruhsal sıkıntı içinde olduğunu tespit eder ve bunun iyileşmesi yönünde teknikler uygular. 2-12 yaş grubu çocuklarda oyun terapisi yöntemi uygulanmaktadır. Bu yaş gurubu çocuklarda kaygı, kardeş kıskançlığı, anne-baba kaybı, yeme problemleri, takıntılar, uyku ve okul problemleri, sosyal beceri sorunları gibi problemler baş göstermişse Trabzon oyun terapisi merkezleri bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Fazla vakit kaybetmeden başvurmak oldukça önemlidir. Zira çocukta yaş ilerledikçe sorunları da o denli büyüyor olacaktır.

Trabzon Oyun Terapisi Fiyatları

Herhangi bir terapi için fiyat listesi aramak, aslına bakılırsa çok doğru bir yöntem değildir. Çünkü terapinin kime uygulanacağı, kaç kişiye uygulanacağı, kaç seans yapılacağı gibi konular farklılık gösterir. Trabzon oyun terapisi fiyatları için de bunlar geçerlidir. Bu, oyun terapisini uygulayacak olan psikoterapistin ya da pedagogun uzmanlığına ve deneyimine göre de değişiklik gösterebilmektedir. Trabzon oyun terapisi almak isteyen kişiler, tüm bunları iyice ve detaylıca araştırmalı, doğru neticeye o şekilde varmalıdırlar. Oyun terapisinin içerisinde kullanılan bazı materyaller bulunmaktadır. Oyun terapisine uygun oyuncaklar ve malzemeler, çocuk için kendini güvende hissedebileceği ferah bir oyun odası gibi…

Burada gerçekçi oyuncaklar olması önemlidir. Bebekler, kuklalar, arabalar olabildiği gibi agresyonu çıkarmaya yönelik tabanca, askerler, kelepçe gibi oyuncaklar da yer almaktadır. Yaratıcı ve duygusal salınım için ise boyalar, kum, plâstik bloklar ve oyun hamurlarına da yer verilmektedir. Tüm bunların kullanımı tek başına çocuğa ait değildir. Yer yer terapistin de çocuğun fark etmeyeceği şekilde yönlendirmeleri olabilmektedir. Oyun sırasında verilen tepkiler, gelişen durumlar, terapistin çocuğun durumuyla ilgili tespit yapabilmesinde çok önemlidir. Tespit yapıldıktan sonra iyileşme sürecinde de oyuncaklar üzerinden geliştirilen tekniklerle çocuğun daha iyiye gitmesi için çabalanır.

Oyun Terapisi Kimlere Uygulanır?

Oyun terapisi, çeşitli ruhsal problemlerle karşı karşıya kalmış çocuklara uygulanan bir terapidir. Detaylandırmak gerekirse boşanmış ailelerin çocuklarına, evlat edinilmiş ya da terk edilmiş çocuklara, aile içinde şiddete maruz kalan çocuklara, dikkat eksikliği yaşayan çocuklara, zorbalık gören ya da uygulayan çocuklara, kaygı-korku sorunsalı yaşayan çocuklara, kardeş kıskançlığı yaşayan çocuklara, cinsel tacize uğramış çocuklara, sürekli mutsuzluk duygusu yaşayan çocuklara, okuma problemi yaşayan çocuklara, uygunsuz davranışlar yaşayan çocuklara uygulanmaktadır. Oyun terapisi kimlere uygulanır cevabını, bu şekilde sıralamış olalım. 2-12 yaş gurubu çocuklarda bu sorunların giderilmesi mühimdir. İlerleyen süreçlerde çözülmediği takdirde sosyolojik vakalara dönüşme olasılığı bir hayli yüksektir. En nihayetinde bu çocuklar, toplumda yaşayan birer bireydirler. Bu sıkıntılarına en teşhiste bulunmadığı takdirde toplumda yer edinemeyen bireyler hâlini alacaktırlar. Trabzon oyun terapisi sizlere erken tanı imkânı sunmaktadır.

Oyun Terapisi Çeşitleri

Oyun terapisi çeşitleri 3 farklı kategoride incelenmektedir. Bunlardan ilki non- direktif yani yönlendirilmemiş terapidir. İkincisi kognitif yani bilişsel davranışçı terapi yöntemidir. Son olarak üçüncüsü ise Filial terapidir. Yani anne- babanın da dâhil olduğu oyun terapisi çeşididir. Seanslar yaklaşık olarak 50 dakika sürmektedir. Fakat Filial terapi, 30 dakika ve 15-20 seans sürebilmektedir. Çocuğun terapiye verdiği yanıt ve bu yanıtın süresi farklılık gösterir. Burada oyun terapistinin çocukla empati yaparak yaklaşımda bulunması da bir diğer önemli husustur. Çocuğun terapistle kuracağı yakın diyalog, onun iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır. Hangi çocuğa hangi yöntemin uygulanacağını oyun terapisti belirlemektedir. Sorunlar ve sıkıntılar anne- baba tarafından da dile getirildikten sonra çocuk terapist tarafından gözleme tabii tutulur ve yöntem buna göre belirlenir. Trabzon oyun terapisi ile ilgili hizmet alabileceğiniz klinikler mevcuttur. Bu noktada hangi terapist ile birlikte sorunlarınıza çare bulma konusu, siz danışanların inisiyatifindedir.

Hemen AraWhatsapp