Sosyal Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Sosyal anksiyete bozukluğu (SAD), diğer insanlar tarafından olumsuz olarak değerlendirilmek ve değerlendirilmek için yoğun, mantıksız bir korkudur. Bu korku, bireyin günlük işleyişine önemli ölçüde müdahale edecek kadar yoğunluğa ulaşabilir. SAD’li insanlar, başkaları tarafından gözlemlenmekten veya incelenmekten kaçınmak için büyük çaba harcarlar ve aşırı öz-bilinç, aşırı utangaçlık, topluluk önünde konuşma zorluğu ve diğer insanlarla etkileşimdeyken genel huzursuzluktan muzdarip olurlar. Sosyal anksiyete bozukluğundan muzdaripseniz, başkalarının yanında olma konusundaki yoğun korkunuzun üstesinden gelmenize yardımcı olacak olası tedaviler yok gibi görünebilir.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Sosyal anksiyete bozukluğu veya sosyal fobi, genellikle diğer anksiyete türlerinden farklı şekilde kendini gösterdiği için tanınması zor olabilen bir anksiyete bozukluğu türüdür. Kaygıyı, insanların kendilerini rahatsız eden şeyleri yapmaktan kaçınmalarına neden olarak düşünebilirsiniz, ancak sosyal kaygısı olanlar aslında belirli etkinliklere katılırlarsa yargılanacaklarından korkarlar. Sosyal fobisi olanlar yoğun bir inceleme korkusu taşırlar ve bu tür incelemelerden kaçınmak için ellerinden geleni yapacaklardır. Örneğin, sosyal fobisi olan biri, bir partiye davet edilmeyi, oradaki başkaları tarafından olumsuz değerlendirileceğini düşünürse reddedebilir.

Risk faktörleri

Herhangi bir bozuklukta, semptomlara katkıda bulunabilecek ve hatta semptomlara neden olabilecek risk faktörlerine bakmak önemlidir. Sosyal anksiyete bozukluğunun tek bir nedeni olmasa da, araştırmalar, gelişimine bir dizi faktörün katkıda bulunabileceğini öne sürüyor. Örneğin, genetik ve aile geçmişinin, sosyal anksiyete bozukluğu geliştirme olasılığınızı artırmada rol oynadığı sıklıkla belirtilir. Bir ebeveyn veya kardeş sosyal kaygı ile mücadele ettiyse, onunla kendiniz mücadele etme olasılığınız daha yüksektir. Çevre, SAD geliştirip geliştirmeyeceğinizi belirlemede de büyük bir rol oynar. Örneğin, sınırların açıkça tanımlanmadığı aşırı korumacı bir ortamda büyümek, öngörülemez ve bunaltıcı göründükleri için yeni durumlarda gezinmeyi zorlaştırabilir – tüm bunlar SAD’ye katkıda bulunan faktörlerdir.

Teşhis

Sosyal anksiyete bozukluğunun (SAD) üstesinden gelmenin ilk adımı, onunla teşhis olmaktır. SAD’nin neleri kapsadığını (belirtileri, nedenleri ve tedavi seçenekleri) anlamak, onunla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir. SAD semptomları şunları içerir: yeni durumlarda utangaçlık veya rahatsızlık; aşırı terleme, titreme, kızarma; grupların önünde konuşamama; sosyal etkileşimlerin neden olduğu aşırı sıkıntı; başkalarından onaylanmama veya reddedilme korkusu; Başkaları tarafından yakından izleniyor ve yargılanıyormuşsunuz gibi hissetmek. Bu semptomları hayatınızda bir kereden fazla (veya birkaç kez) yaşadıysanız ve bunlar günlük yaşamınızı ve yaşam kalitenizi etkiliyorsa, SAD teşhisi hakkında bir doktorla konuşmayı düşünün.

Tedavi İçin İlaçlar

Sosyal anksiyete bozukluğu için bilişsel davranışçı terapinin yetişkinlerin, gençlerin ve çocukların tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. Şiddetli vakaları olanlar, psikoterapi ile birlikte ilaçlardan yararlanabilir, ancak ilaçların etkisini göstermesi birkaç hafta sürebilir. Bu ilaçlardan biri, esitalopram olarak bilinen bir antidepresandır (Lexapro ve Lexapro markaları altında satılır). Essitalopram, kızarma, hızlı kalp atışı ve terleme gibi sosyal kaygının neden olduğu bazı fiziksel semptomların hafifletilmesine yardımcı olur. Bilişsel davranışçı terapi sırasında semptomları hafifletmeye yardımcı olabilecek başka bir ilaç da bupropiondur (Wellbutrin veya Zyban markaları altında satılır). Bu ilaç, beyninizde ruh halini etkileyen bir kimyasal olan norepinefrin düzeylerini düzenlemeye yardımcı olur.

Anksiyetenin Üstesinden Gelmek İçin İpuçları

Kaygıyı yenmek için en sevdiğim numaralardan biri, Tony Robbins’in ilk kitaplarından biri olan Sınırsız Güç’te öğrendiğim bir şeydir. Bu çok basit bir şey ama inanılmaz bir fark yaratabilir. Ne zaman endişeli bir düşünceniz ya da duygunuz olsa, kendinize (isim) bir panik atak geçirdiğini söyleyin ve hemen, görmek ya da tanışmak üzere olduğunuz kişinin korkunç bir araba kazası geçirdiğini ve yüzünün parçalandığını hayal edin. Nedense, bu numarayı kullanmak beni anında sakinleştiriyor ve korkudan kaçmak yerine ilerlemeye devam etmem için tekrar yola çıkmamı sağlıyor.

Tedavilerin Etkinliği

Ne yazık ki, sosyal anksiyete bozukluğunun tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmış çeşitli ilaçlar ve psikoterapiler vardır. Ancak, hangi tedavilerin hangi koşullarda en iyi sonucu verdiğini belirleme konusunda daha çok yolumuz var. Ve o zaman bile, bazı insanlar bir yönteme diğerinden daha iyi yanıt verir, yani tek bir tedavi herkes için işe yaramaz. Sosyal anksiyete bozukluğundan muzdarip olanlar için tedavi yoluyla onlara yardımcı olabilecek deneyimli bir terapist bulmaları önemlidir. Örneğin, terapi (ilaç tedavisi gibi) kaygı belirtilerini azaltabilir ve başkalarıyla korku ya da panik olmadan daha etkili bir şekilde etkileşim kurmanıza yardımcı olabilir.

Yorum yapın

Hemen AraWhatsapp