Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir ?

Yaygın psikiyatrik bozukluklardan biri olan Borderline Kişilik Bozukluğu hakkında merak edilen birçok konu vardır. Hastalığın sebepleri, belirtileri ve nasıl tedavi edilebileceği merak edilenler arasında yer alırken Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir  sorusuna da yanıt aranmaktadır. Bu tür hastaların davranışsal ve kişiler arası ilişkiler açısından birçok sorun yaşadığı görülürken kimlik ve biliş sorunları da bu sıkıntılara eşlik eder. Hastalığa sahip olan bireylerin dalgalı duygular yaşaması ya da sorunlu ikili ilişkilere sahip olması kaçınılmaz olur. Bu tür rahatsızlığı olan bireylerin çocukluk dönemlerinde çeşitli istismarlara uğradıkları düşünülür. Cinsel, duygusal ya da fiziksel istismara maruz kalan çocukların ergenlik döneminde belirtileri göstermesi ihtimal dahilindedir. Bu rahatsızlıkta kişinin düşünme ve algılama biçimlerinde sorunlar olduğu gözlemlenmektedir. Rahatsızlığa sahip olan kişilerin hayattaki rolleri hakkında kafa karışıklığı yaşadığı görülür. Sık sık gerçekte kim oldukları konusunda belirsizlik yaşarlar.

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir?

Bu tür bir rahatsızlığın ortaya çıkmasında genetik etkenler söz konusu olsa da çocukluk döneminde yaşanmış olan çeşitli istismarlara bağlı olarak da belirtilerin görülmesi mümkündür. Borderline Kişilik Bozukluğu merak edilen bir rahatsızlıktır ve genellikle ergenlik dönemi ve sonrasında ortaya çıktığı görülür. Borderline Kişilik Bozukluğu tanısının konması için hastaya çeşitli testler uygulanır. Hasta bu testleri doldurduktan sonra uzmanlar tarafından psikolojik değerlendirmeye tabi tutulur. Tanı koyma aşamasında hastanın tıbbi geçmişi de dikkate alınır. Kullandığı ilaçlar ya da başka rahatsızlıklara sahip olup olmadığına bakılarak konu bir bütün olarak değerlendirilir. Bu tarzda rahatsızlıkların psikolog yardımıyla psikoterapi yoluyla tedavi edilmesi gerekmektedir. Hastalık uzun süreli bir tedavinin ardından düzelebilir. Tedavide hedeflenen amaç hastanın yaşamına normal şekilde devam etmesini sağlamaktır.

Borderline Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir ? Rahatsızlıkla ilgili araştırılan sorular arasında yer alırken bu tür hastalıklarda belirtiler çeşitli biçimlerde ortaya çıkar. Bazı hastalarda tüm belirtiler aynı anda görülmeyebilir. Belirtilerin birkaçına sahip olan kişilerde de rahatsızlığın ortaya çıkması mümkündür ve bazı testler yapıldıktan sonra uzmanlar tarafından tanı konur. Psikolojik rahatsızlıklar insanın yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen ve olumsuzluklara neden olan türde hastalıklardır. Borderline Kişilik Bozukluğu belirtileri şunlardır:

  • Değişkenlik gösteren ve uç noktalarda yaşanan duygular
  • Aşırılık hissi, kendine zarar verme, intihara eğilim
  • Ruhsal dünyada dalgalanmalar
  • Ani ruhsal değişiklikler
  • Öfke kontrolünü kaybetme
  • Boşluk hissi
  • Güven sorunları ve şüphecilik
  • Benlik duygusunda bozulmalar

Belirtilerin ortaya çıktığı durumlar kişilere göre değişiklik gösterebilmektedir. Aynı zamanda belirtilerin şiddeti de kişiden kişiye değişmektedir. Bundan dolayı da rahatsızlıkla ilgili bir endişe oluştuğunda konunun uzmanlarına danışılmalı ve gerekli tedaviler uygulanmalıdır. Bu tür rahatsızlıkların yanı sıra kişilerde Borderline Kişilik Bozukluğuna eşlik eden farklı psikolojik sorunlarla da karşılaşmak mümkündür. Depresyon, anksiyete, bipolar bozukluk, yeme bozuklukları gibi durumlar da kişilerde görülebilmektedir.

Borderline Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlıkta kişinin düşünme ve algılama biçimlerinde problem olduğu düşünülür.

Borderline Kişilik Bozukluğunun Tedavisi Var Mı?

Psikoterapi yoluyla hastalığın tedavisi mümkündür.

Borderline Tedavisi Ne Kadar Sürmektedir?

Tedavisi oldukça uzun sürelere dayanabilir. Hastanın tedaviye verdiği cevaba göre uzmanlar ilerleme kaydedecektir.

Yorum yapın

Hemen AraWhatsapp